↧
Stefania
↧
Kasia
Kasia jest absolwentką liceum, wybierającą się na studia informatyczne. Swoim stylem łamie panoszący się stereotyp, jakoby na takie kierunki decydowali się ludzie o raczej nudnym sposobie ubierania ;-) Kasia przyznaje, że interesuje ją bardziej ta artystyczna strona informatyki, czyli na przykład grafika.
↧
↧
Modny Śląsk
SF BBa patronuje Modnemu Śląsku - jednej z największych plenerowych imprez modowych. Już 23, 24 i 25 sierpnia będziecie mieli okazję przekonać się, jak fascynujący może być kontakt z modą w wydaniu folk i nie tylko... Sam projekt Modny Śląsk ma na celu promowanie i integrację śląskiego świata mody. Jego celem jest również rozwijanie kreatywnego myślenia i budowanie wizerunku nowoczesnego regionu.
PROGRAM
24 SIERPNIA / 11.00
Wyższa Szkoła Techniczna (Katowice ul. Rolna 43)
23 SIERPNIA / 18.00
Showroom Pięknografia Fashion (Zabrze ul. Wolności) - Inauguracja jesiennej kolekcji. Wernisaż fotograficzny Asidy Turawy oraz Radosława Rędzikowskiego. Wykwintne niespodzianki. Wstęp z akredytacją i na zaproszenia.
24 SIERPNIA / 11.00
Wyższa Szkoła Techniczna (Katowice ul. Rolna 43)
Wykłady: Królowie Mody - Redaktor Jagoda Komorowska (krytyk mody), Lata 70 – modna moda na podstawie czasopisma Panorama - Dagmara Gdala (Silesia Street Look).
Warsztaty: Drugie życie ubrań - Łukasz Waszkiewicz (Chouette Vintage). Wstęp wolny.
12.00
Klub Niegrzeczni (Katowice ul. Mariacka) - Warsztaty dla dzieci: Szyjemy ubranka dla lalek - Elżbieta Bek.
Warsztaty: Drugie życie ubrań - Łukasz Waszkiewicz (Chouette Vintage). Wstęp wolny.
12.00
Klub Niegrzeczni (Katowice ul. Mariacka) - Warsztaty dla dzieci: Szyjemy ubranka dla lalek - Elżbieta Bek.
00.00 - W następujących miastach odbędą się eventy modowe pt: ”Modny Śląsk Music and Fashion”: Katowice (Cooler Club, Mariacka 20), Bielsko- Biała (Klub Klimat), Częstochowa (Klub Retro). Projektanci mody wraz z twórcami muzycznymi przygotowują unikatowe przedstawienie w zakresie pokazu mody i muzyki na żywo.
25 SIERPNIA / 15.00
Zespół muzyczny Kamraty - Połączenie muzyki góralskiej z beat boxem. Nad projektem czuwa Aneta Larysa Knap. To tradycyjna nuta góralska i uliczny głośny beat razem dają efekt nowoczesnego brzmienia i połączenia starej i młodej daty muzycznej. Tradycja i nowoczesność scala się w jedno, a muzyczny folklor tętni nowością.
15.30
Na dużym wybiegu zbudowanym specjalnie na tą okazję w Katowicach przy ul. Mariackiej obędą się eliminacje do konkursu Folk Fashion Katowice 2012 przygotowanego przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach. Do finału zakwalifikowano 12 projektantów.
16.30 – 17.30
„Silesia Street Look w ramach projektu Mody Śląsk” - Konkurs przygotowują śląskie blogerki - Anna Błotko i Dagmara Gdala. Ma on na celu stworzenie blogerkom możliwości zaprezentowania na prawdziwym wybiegu swoich stylizacji. Przez cały sierpień blogerki nadsyłają swoje stylizacje na silesiastreetlook@gmail.com, z czego co tydzień zostaną wybrane dwie półfinalistki. Skład jury konkursu to: prof. Irma Kozina, Łukasz Waszkiewicz, Tomasz Gorol, a także skład SSL. W finale wystąpi sześć półfinalistek, z których zostanie wybrana zwyciężczyni.
17.30-19.00
1). Stanisława Łukaszczyk - pokaz podhalańskiej mody regionalnej. Pani Stanisława prowadzi pracownię strojów regionalnych w Poroninie. Krawiectwem i haftem regionalnym zajmuje się 34 lata. Stroje góralskie, ich piękno i tradycja są jej bardzo bliskie. Motywy, którymi najczęściej zdobione są góralskie stroje - w szczególności kobiece - są tematem jej prac. Podczas pokazu zaprezentowana zostanie kolekcja „Jedynice”. Pani Stanisława jest laureatką wielu konkursów i wystaw w kraju i za granicą.
2). Farbotka - pokaz mody i torebek. Młoda projektantka, która swoją twórczością odpowiada na potrzeby współczesnych kobiet. Jednocześnie promuje folklorystyczne wzornictwo, inspirowane kulturą ludową narodów słowiańskich. W filozofii marki Farbotka zawiera się idea przekraczania granic oraz łączenia tradycji z nowoczesnością.
3). Jacek Mroczkowski - unikatowa odzież z ręcznie wyrabianego filcu. Jesienna kolekcja została wykonana za pomocą techniki filcowania na mokro. Do ręcznego wytworzenia zastosowanej tkaniny wykorzystano naturalne, niefarbowane owcze runo a także sierść innych zwierząt. W rezultacie powstały bardzo oryginalne i niepowtarzalne formy rzeźbiarskie oraz faktury. Korpusy bluz wykonane są w całości, to znaczy filcowane na formie i pozbawione cięć konstrukcyjnych oraz szwów. Ze względów praktycznych dołączono do nich wełniane rękawy wykonane na grubych drutach. Kolekcja charakteryzuje się monochromatycznym kolorytem, a mimo wszystko znaleźć tu można feerię wszystkich odcieni szarości miejskiego kurzu, ożywionego i wzbogaconego egzotycznym akcentem bajecznie kolorowego obuwia. Dokonano tu próby zestawienia archaicznej techniki ręcznego wytwarzania filcu z awangardowym spojrzeniem na modę i wyjściem z nią na ulicę. Kolekcja wielokrotnie nagradzana i wyróżniana m.in. na Off Fashion w Kielcach, gdzie do odzieży i obuwia projektant dodał rogate nakrycia głów w stylu „After Halloween”
4). Sote - Gosia Peszko, plastyk z misją pielęgnowania motywów ludowych w ubraniach i wykonywania ich z wysokiej jakości naturalnych tworzyw, zwłaszcza lnu. Wykazuje szczególną słabość do lnianych koszul, marzy o przełamaniu monotonii męskiej koszuli, która od kilkudziesięciu lat posiada jeden fason, zmieniając jedynie kształt kołnierzyka i szerokość mankietów. W Sote pracują nad tym, by jak najwięcej historycznych motywów przetrwało w detalach i jako inspiracje oraz byśmy docenili walory naturalnych tworzyw.
5). Tercja - Kolorowo haftowane paski i bransoletki, które dają nowe możliwości podkreślenia własnego stylu. Inspiracje do haftów projektanci Galadea czerpią z piękna ukrytego w naturze, w tradycyjnych wzorach etnicznych. Ostatnio pomysł na wzór haftu powstał z inspiracji delikatnością koronki. Piękne wzory polskiego i obcego folkloru, stanowiące dziedzictwa narodowe, zachęciły projektantów do stworzenia kolekcji, w której można znaleźć zarówno bajecznie kolorowe wzory inspirowane kulturą łowicką czy kaszubską jak i bardziej stonowaną tradycyjną parzenicą góralską. Seria pasków nawiązująca do tradycyjnej szkockiej kraty - tartanu - jest najchętniej wybierana przez panów. Produkty wykonane są przy użyciu najlepszej jakości materiałów i sprawdzonych technologii. Pasy haftowane na płótnie lub filcu podszyte są naturalną skórą. Każdy model paska wprowadzany jest do produkcji dopiero po dopracowaniu najdrobniejszych szczegółów.
6). Kasia Miciak - Debiutancka letnia kolekcja „Let’s folk!” została zaprezentowana w 2011r. w Warszawie. Inspirowana szeroko pojętym folklorem, zwiewna, kobieca i romantyczna, spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Kolekcja złożona z letnich sukienek i bluzek inspirowana była zarówno wzornictwem regionalnym z różnych zakątków Polski, jak i bogatą stylistyką Azji - pełna barw, odcieni i wzorów, zarówno tych rodzimych jak i egzotycznych. Do stworzenia kolekcji wykorzystano zalety miękkich dzianin, które w połączeniu z cienką żorżetą i luźnym krojem zapewniają wygodę noszenia. Wykorzystano również bawełnę, jedwab i naturalną wiskozę. Kolorowe printy dodają ubraniom oryginalności i pozwalają na zachowanie minimalistycznej formy kroju. Marszczenia, gumki i paski dopasowują kreacje do sylwetki podkreślając kobiecość.
18.15
Inauguracja projektu muzycznego. Ludową piosenkę „Szła dzieweczka” zaprezentuje zespół Karolinki z Domu Kultury w Jankowicach. Współczesną aranżację tego śląskiego utworu przygotował muzyk, kompozytor Pierr.
7). We Love Folk - Aldona Walewska, projektantka i założycielka „WeLoveFolk.com”: jesteśmy rodzinną manufakturą szyjącą torby z filcu i nie tylko. Nasze krawiectwo wywodzi się z tradycji szycia "na miarę". Szyjemy torby dla wszystkich i na wszystko. Torby listonoszki, okrągłe, na ramię, kopertówki, na zakupy i torby na laptopa. Torebki haftowane i z aplikacjami. Znajdziesz u nas także etui na telefony i okulary oraz wiele gadżetów. Nasze torebki uszyte są z filcu najlepszej jakości, są wytrzymałe, świetnie wykończone, a przy tym oryginale i niepowtarzalne.
8). Jarosław Juźwin - Kontrastujące ze sobą jaskrawe barwy z nutą elegancji wymykają się ramom mody streetowej. Kolekcja jesień-zima 2012 inspirowana jest Skandynawią. Silnie akcentowane elementy m.in. renifery, norweskie gwiazdy, ożywione paletą barw, nadają miejskiej dżungli ciepła, charakteru i niepowtarzalnego stylu. Projektant bawi się kolorem i dystansuje do klasycznych form, tworząc śmiałe i oryginale projekty. Zastosowanie wysokogatunkowej wełny jest odpowiedzią na zastałe standardy i wyrażeniem swojej filozofii. Różnorodność kompozycji oraz dynamizm kolekcji, a przede wszystkim wykorzystane materiały wyraźnie odznaczają ubrania od propozycji innych projektantów. Nie ma tu miejsca na poddanie się szarości zimowego okresu, jest natomiast świeżość, ekspresja, które dzięki estetyce projektanta nadają jej niepowtarzalny charakter.
9). Łowickie Stroje Tradycyjne.
10). Jazzo - Wyjątkowe szale, powstające z połączenia najdelikatniejszej wełny z merynosów australijskich i najszlachetniejszego jedwabiu. Dodana do tego pasja i miłość do natury tworzy niepowtarzalną tkaninę artystyczną. Projekty to odkrywanie nieograniczonego potencjału filcu oraz sposobu jego wykorzystania. Każdy kawałek jest ręcznie wykonany w wypracowanej przez wiele lat, autorskiej technice.
12. Monika Haba - Kolekcja "Stop being a sheep- express yourself " odpowiada na pytanie jak dwie całkiem rożne nogawki spodni lub inne rękawy można połączyć, tworząc model, który najbardziej odpowiada danej figurze. Pozwala zatuszować niedoskonałości sylwetki i podkreślić te walory, które chcemy eksponować. Materiały użyte w kolekcji to dzianina, satyna bawełniana oraz wełna - tkanina drukowana z motywem przewodnim stada owiec na pastwisku. Dodatkowo biżuteria wykonana własnoręcznie oraz rogi z włosów, dopełniające całość stylizacji. To wszystko, żeby wyjść z jednolitości i zostać zauważonym. Mnogość metamorfoz i możliwości to hasła kluczowe. Elementy stroju dopasowują się do klientki.
19.00
Ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie nagród.
19.30
Pokaz Kolekcji Pięknografia.
20:00
Pokaz kolekcji Anety Larysy Knap - Folk Design. Twórczyni kierpców na obcasie i jeansów ręcznie haftowanych w góralską parzenicę. Łączy tradycję z nowoczesnością. Inspiruje się strojem górali podhalańskich. Producentka oraz współorganizatorka największego pokazu mody folkowej w Polsce - Polki Folki. Dwukrotna finalistka Warsaw Fashion Street w kategorii "New Look", "Talent", finalistka Mody Folk Łódź, Finalistka Off Fashion Kielce. Swój ostatni pokaz miała 23 maja we Francji w Cannes na rozdaniu nagród filmowych. Jej projekty noszą m.in. Staszek Karpiel Bułecka (wokalista Future Folk), Anna Dudek, Iwona Pavlovic.
20.30
Koncert zespołu Future Folk i Stanisława Karpiel-Bułecki.
23.00
W Katowicach przy ul. Mariackiej 20 w Cooler Clubie odbędzie się after party. Wstęp z zaproszeniami i akredytacją
Pokaz kolekcji Anety Larysy Knap - Folk Design. Twórczyni kierpców na obcasie i jeansów ręcznie haftowanych w góralską parzenicę. Łączy tradycję z nowoczesnością. Inspiruje się strojem górali podhalańskich. Producentka oraz współorganizatorka największego pokazu mody folkowej w Polsce - Polki Folki. Dwukrotna finalistka Warsaw Fashion Street w kategorii "New Look", "Talent", finalistka Mody Folk Łódź, Finalistka Off Fashion Kielce. Swój ostatni pokaz miała 23 maja we Francji w Cannes na rozdaniu nagród filmowych. Jej projekty noszą m.in. Staszek Karpiel Bułecka (wokalista Future Folk), Anna Dudek, Iwona Pavlovic.
20.30
Koncert zespołu Future Folk i Stanisława Karpiel-Bułecki.
23.00
W Katowicach przy ul. Mariackiej 20 w Cooler Clubie odbędzie się after party. Wstęp z zaproszeniami i akredytacją
↧
Górale zmodernizowani
Uwielbiam wszystkie ciekawe akcje, które mają miejsce w przestrzeni miasta. To bowiem znak, że miasto żyje, że działają w nim ludzie i komunikują się ze sobą - nie tylko przy pomocy słów. Instalacja hiszpańskich artystów - Nazy del Rosal i Juana Rico (grupa Olliemoonst), rezydujących w BBa - pod nazwą „Żyj szybko, umieraj młodo”, spodobała mi się na tyle, że zrobiłam jej trochę zdjęć i w dodatku wrzuciłam tu. Ktoś mógłby powiedzieć, że kopnął ich niezasłużony honor ;-) Nic z tych rzeczy jednak - instalacja to kilka postaci w tradycyjnych, ludowych strojach. Inspiracja góralszczyzną jest oczywista. Oprócz tego postaci posiadają przeróżne atrybuty naszych czasów, a w zasadzie młodych ludzi naszych czasów. Doprecyzujmy: młodych ludzi naszych czasów, żyjących w mieście i tworzących pewną grupę, subkulturę (to teraz takie niemodne słowo, bo każdy chce być szalenie indywidualny i w życiu nie przyzna się, że w gruncie rzeczy jest jak inni). Osobiście najbardziej podoba mi się góral naklejający wlepkę / robiący graffiti (kto go tam wie, co robi pod ścianą...) i babuszka z radyjkiem na ramieniu ;-) Co powiecie na takie oblicze górali zmodernizowanych? ;-)
***
To tyle w temacie. Więcej o rezydencjach artystycznych Beyond Time w BBa możecie sobie poczytać TU. A tymczasem planuję małe polowanie w najbliższym czasie, więc spodziewajcie się nowych zdjęć stylowych mieszkańców naszego miasta ;-)
↧
Kasia i Marek
↧
↧
Pozor! Multi Art Experience
Tak, tak... coraz krótszy czas dzieli nas od kolejnej edycji Pozoru (11 - 15 września), która będzie obfitować w nie lada atrakcje. Dziś, z racji tego, że jestem patronem imprezy, załączam szczegółowy plan stref Fashion, Extreme i Art. Jest na co ostrzyć ząbki i pazurki! ;-) Zresztą zobaczcie sami...
POZOR! ART - spotkanie ze sztuką współczesną. Ponad 650m2 postindustrialnej przestrzeni zostanie oddane twórcom młodego pokolenia, którzy zaprezentują interaktywne instalacje, fotografie czy działania z szeroko pojętego street art'u. Strefa zostanie uruchomiona w dniach 11 - 13 września, oferując wykłady oraz warsztaty z dziedziny designu, fotografii czy filmu i dając niepowtarzalną okazję do spotkania z uznanymi artystami, fachowcami gotowymi podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą.
Program otwiera zbiorowa wystawa fotograficzna „Zmysł”. Dotyka ona kwestii obrazowania w fotografii kobiecej, specyfikę jej języka wizualnego, zwracając zarazem uwagę na spektrum problemów poruszanych przez artystki. Ich prace wyrwane z pierwotnego kontekstu budują nową całość szkicując panoramę współczesnej kobiecości. Wernisaż odbędzie się 11 września, natomiast wystawę zwiedzać będzie można przez cały okres trwania festiwalu. Ewa Dyszlewicz, kurator, do udziału zaprosiła: Annę Bajorek, Katarzynę Borelowską, Annę Bystrowską, Annę Grzelewską, Agatę Kadenacy, Kamilę Kobierzyńską, Maję Kryńską, Aleksandrę Loskę, Natalię Pakułę, Kamę Rokicką, Wiktorię Rozmanith, Karolinę Zajączkowską, Urszulę Kluz-Knopek oraz Elżbietę Żubrowską.
Równolegle całodzienne warsztaty poprowadzi Krzysztof Pacholak z warszawskiego Towarzystwa Inicjatyw Twórczych 'ę'. Każdy z uczestników stworzy swój autorski fotoreportaż, z aparatem w ręku wyruszy w plener, by potem wspólnie wieczorem przedyskutować swoje prace pod kątem budowania opowieści fotograficznej. Zapraszamy każdego do udziału, liczy się zapał i chęć do działania, niekoniecznie doświadczenie. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie na adres email: art@pozorfestival.pl.
Hala znajdująca się na parterze budynku zamieni się na okres trzech dni w tajemniczy ogród. Pośród żywych drzew i krzewów oraz obiektów przygotowanych przez projektantów BudCud, Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczkę, zaaranżowana zostanie przestrzeń, gdzie w atmosferze twórczego relaksu będzie można wygodnie rozgościć się na leżakach, uczestniczyć w pokazach, swobodnie dyskutując w ramach warsztatów i spotkań. Dodatkowo wzbogaci ją instalacja audiowizualna autorstwa Gerarda Lebika wykorzystująca magnetowidy video jako obiekty dźwiękowe.
Drugiego dnia gościć będziemy Magdę Frankowską i Artura Frankowskiego, tworzących warszawskie studio FONTARTE, koncentrujące się na działalnościach z pogranicza sztuki i projektowania. Spotkanie dotyczyć będzie zagadnień projektowych takich jak tworzenie krojów pisma, plakatów: niecodzienna okazja do zapoznania się z twórczością artystów oraz tajnikami ich pracy.
O tym jak modę "wprawiono w ruch" opowie nam gość specjalny, reżyser filmów modowych, W P Onak, absolwent Central St. Martins College of Art w Londynie, twórca zaangażowany w szeroko pojętą komunikację wizualną mody. Współpracował m.in. ze słynnym SHOWStudio Nicka Knighta czy przy projektach takich marek jak Alexander McQueen, Swarovski, Warehouse.
"VIRTUAL P*SSY: Porno tumblr i cyber-kampowa nostalgia" to tytuł wykładu Jakuba Dymka, absolwenta Kulturoznawstwa UW i Gender Studies IBL PAN, w którym mierzy się nie tyle co ze stereotypami związanymi z pornografią, a bardziej z jej skrajnie fantazyjną, czysto wirtualną stroną stanowiącą obraz, literalnie, "rozkoszy nie z tej ziemi". Uwaga! Wstęp od lat 18!
Przez trzy dni trwania Strefy ART jedno z pomieszczeń Klubu Backstage zostanie oddane pod warsztat artysty graffiti, silnie związanego z Bielsko-Białą, Marcina Malickiego "Malika". Proces powstawania dzieła będzie miał charakter otwarty i każdy z gości festiwalu będzie miał okazję do wglądu. Akcja zakończy się wernisażem 14 września.
Program otwiera zbiorowa wystawa fotograficzna „Zmysł”. Dotyka ona kwestii obrazowania w fotografii kobiecej, specyfikę jej języka wizualnego, zwracając zarazem uwagę na spektrum problemów poruszanych przez artystki. Ich prace wyrwane z pierwotnego kontekstu budują nową całość szkicując panoramę współczesnej kobiecości. Wernisaż odbędzie się 11 września, natomiast wystawę zwiedzać będzie można przez cały okres trwania festiwalu. Ewa Dyszlewicz, kurator, do udziału zaprosiła: Annę Bajorek, Katarzynę Borelowską, Annę Bystrowską, Annę Grzelewską, Agatę Kadenacy, Kamilę Kobierzyńską, Maję Kryńską, Aleksandrę Loskę, Natalię Pakułę, Kamę Rokicką, Wiktorię Rozmanith, Karolinę Zajączkowską, Urszulę Kluz-Knopek oraz Elżbietę Żubrowską.
Równolegle całodzienne warsztaty poprowadzi Krzysztof Pacholak z warszawskiego Towarzystwa Inicjatyw Twórczych 'ę'. Każdy z uczestników stworzy swój autorski fotoreportaż, z aparatem w ręku wyruszy w plener, by potem wspólnie wieczorem przedyskutować swoje prace pod kątem budowania opowieści fotograficznej. Zapraszamy każdego do udziału, liczy się zapał i chęć do działania, niekoniecznie doświadczenie. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie na adres email: art@pozorfestival.pl.
Hala znajdująca się na parterze budynku zamieni się na okres trzech dni w tajemniczy ogród. Pośród żywych drzew i krzewów oraz obiektów przygotowanych przez projektantów BudCud, Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczkę, zaaranżowana zostanie przestrzeń, gdzie w atmosferze twórczego relaksu będzie można wygodnie rozgościć się na leżakach, uczestniczyć w pokazach, swobodnie dyskutując w ramach warsztatów i spotkań. Dodatkowo wzbogaci ją instalacja audiowizualna autorstwa Gerarda Lebika wykorzystująca magnetowidy video jako obiekty dźwiękowe.
Drugiego dnia gościć będziemy Magdę Frankowską i Artura Frankowskiego, tworzących warszawskie studio FONTARTE, koncentrujące się na działalnościach z pogranicza sztuki i projektowania. Spotkanie dotyczyć będzie zagadnień projektowych takich jak tworzenie krojów pisma, plakatów: niecodzienna okazja do zapoznania się z twórczością artystów oraz tajnikami ich pracy.
O tym jak modę "wprawiono w ruch" opowie nam gość specjalny, reżyser filmów modowych, W P Onak, absolwent Central St. Martins College of Art w Londynie, twórca zaangażowany w szeroko pojętą komunikację wizualną mody. Współpracował m.in. ze słynnym SHOWStudio Nicka Knighta czy przy projektach takich marek jak Alexander McQueen, Swarovski, Warehouse.
"VIRTUAL P*SSY: Porno tumblr i cyber-kampowa nostalgia" to tytuł wykładu Jakuba Dymka, absolwenta Kulturoznawstwa UW i Gender Studies IBL PAN, w którym mierzy się nie tyle co ze stereotypami związanymi z pornografią, a bardziej z jej skrajnie fantazyjną, czysto wirtualną stroną stanowiącą obraz, literalnie, "rozkoszy nie z tej ziemi". Uwaga! Wstęp od lat 18!
Przez trzy dni trwania Strefy ART jedno z pomieszczeń Klubu Backstage zostanie oddane pod warsztat artysty graffiti, silnie związanego z Bielsko-Białą, Marcina Malickiego "Malika". Proces powstawania dzieła będzie miał charakter otwarty i każdy z gości festiwalu będzie miał okazję do wglądu. Akcja zakończy się wernisażem 14 września.
POZOR! FASHION - zostanie uruchomiona w dniach 11,12 oraz 14 i 15 września. Umożliwi uczestnikom festiwalu kontakt ze współczesnym światem mody oraz zjawiskami mu towarzyszącymi. Moda staje się jednym z najpopularniejszych elementów lifestyle'u, a także nowoczesnego dziennikarstwa i PR, dlatego POZOR! staje na wysokości zadania i odpowiada na potrzeby środowiska. W ciągu czterech dni funkcjonowania strefy odbędą się targi mody gdzie swe projekty oraz zupełnie innowacyjne produkty zaprezentują czołowe brandy z całego kraju, a także meetingi z projektantami, debaty, wykłady i warsztaty.
11 i 12 września odbędzie się pierwsze spotkanie z przedstawicielami Korporacji Stylu, popularnej agencji PR ściśle współpracującej ze światem mody, która poprowadzi warsztaty z cyklu Projekt One: Inside Fashion. Warsztaty skierowane są do wszystkich zainteresowanych światem mody od kuchni. Prowadzący warsztaty odpowiedzą na pytania dotyczące prac na backstage'ach sesji zdjęciowych, ich przebiegu, przygotowania, a także jak organizować eventy modowe, czy wreszcie, jak wnikliwie i spostrzegawczo pisać o modzie. Prowadzący skupią się na aspektach pracy stylistów aby nakreślić zainteresowanym wszystkie plusy i minusy tego zawodu. Aby zapisać się na warsztaty należy wysłać list motywacyjny argumentujący swój udział na adres email: fashion@pozorfestival.pl
Piątek 14 września wypełnią targi mody odbywające się w specjalnie przygotowanym na potrzeby festiwalu Showroomie. Do współpracy zaproszono następujące marki: Madox Design, Bajer Ola-Bola, Jakub Pieczarkowski, Odio Tees, Uda-a, Uhm Anyway, She/s a Riot, Turbokolor, Fameless, Julia Zaremba-Juliazar, Justyna Czekała, Karolina Marczuk, We Peace It, Lots Of Clothes, The Hive Clothing, Girl Division, Huba, Single Style, Luksusowa Szafa, I Love BB, Nii Hippack, Karakuma Style, Mania Design, Wireloop, Triquetra, Dominika Starz, Ciris, BZP, Love Vintage Shop, Unikke, Akvarko, New Surreal, Tomasz Walus, Hebequss, Maqu Design, Meksic, Molloshop, Zjem Cie, Michalina Owczarek oraz Anna Ławska. Program dnia uzupełniają warsztaty z ręcznego projektowania koszulek prowadzone przez Luksusową Szafę, a także prezentacja kobiecego aktu z możliwością dowolnej modyfikacji przez uczestników festiwalu.
Sobota 15 września to dzień premier i wydarzeń, które będą mieć miejsce wyłącznie na festiwalu POZOR! Jednym z nich jest oficjalna premiera nowej książki Joanny Szczepaniak pt. „ Pamiętnik Modowej Blogerki”.
POZOR! we współpracy z Prof. ATH dr hab. Ernestem Zawadą zachęca uczestników festiwalu do wzięcia udziału w warsztatach z rysunku żurnalowego, które mają na celu uzmysłowienie istoty przelewania myśli i projektów na papier. Warsztaty skierowane są do osób, które zarówno chcą nabyć konkretne umiejętności, a także dla tych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności wizualizacji pomysłu. Zajęcia będą prowadzone w małej grupie (ok. 20 osób), która umożliwi bezpośredni kontakt z prowadzącym. Chętnych zachęcamy do zapisów pod adresem email: fashion@pozorfestival.pl.
Po warsztatach uczestnicy festiwalu wezmą udział w podsumowaniu i ewaluacji projektu Inside, po którym odbędzie się wykład Ilony Kanclerz pt: „Trendy i możliwości ich kształtowania”, który adresowany jest do wszystkich faszonistów oraz osób piszących o modzie, którzy chcą rozumieć zachodzące zjawiska oraz możliwości tworzenia nowych nurtów w modzie. Wykład doskonale uzupełni debata, w której w pojedynku na słowa zmierzą się blogerki: Margaret J, Jestem Kasia i Gabriela Francuz z projektantami: Olą Bajer, Jakubem Pieczarkowskim oraz Damianem Madox’em.
Dzienna część programu strefy Fashion zostanie zwieńczona jedynym w swoim rodzaju performance’m Klaudii Szafrańskiej. Wokalistka z Konina to jeden z talentów, które poznaliśmy dzięki telewizyjnym talent show. Jej występ w ramach popularnego programu X-Factor przysporzył jej licznych fanów, a także, pozwolił na porównania młodej artystki do tuzów współczesnej muzyki indie pop jak Lana Del Rey.
W części nocnej uczestnicy festiwalu ponownie będą mogli odwiedzić Showroom, który z racji na ilość wydarzeń przewidzianych w ciągu dnia będzie czynny do późnych godzin nocnych, tak aby każdy zainteresowany nabył interesujące go produkty.
11 i 12 września odbędzie się pierwsze spotkanie z przedstawicielami Korporacji Stylu, popularnej agencji PR ściśle współpracującej ze światem mody, która poprowadzi warsztaty z cyklu Projekt One: Inside Fashion. Warsztaty skierowane są do wszystkich zainteresowanych światem mody od kuchni. Prowadzący warsztaty odpowiedzą na pytania dotyczące prac na backstage'ach sesji zdjęciowych, ich przebiegu, przygotowania, a także jak organizować eventy modowe, czy wreszcie, jak wnikliwie i spostrzegawczo pisać o modzie. Prowadzący skupią się na aspektach pracy stylistów aby nakreślić zainteresowanym wszystkie plusy i minusy tego zawodu. Aby zapisać się na warsztaty należy wysłać list motywacyjny argumentujący swój udział na adres email: fashion@pozorfestival.pl
Piątek 14 września wypełnią targi mody odbywające się w specjalnie przygotowanym na potrzeby festiwalu Showroomie. Do współpracy zaproszono następujące marki: Madox Design, Bajer Ola-Bola, Jakub Pieczarkowski, Odio Tees, Uda-a, Uhm Anyway, She/s a Riot, Turbokolor, Fameless, Julia Zaremba-Juliazar, Justyna Czekała, Karolina Marczuk, We Peace It, Lots Of Clothes, The Hive Clothing, Girl Division, Huba, Single Style, Luksusowa Szafa, I Love BB, Nii Hippack, Karakuma Style, Mania Design, Wireloop, Triquetra, Dominika Starz, Ciris, BZP, Love Vintage Shop, Unikke, Akvarko, New Surreal, Tomasz Walus, Hebequss, Maqu Design, Meksic, Molloshop, Zjem Cie, Michalina Owczarek oraz Anna Ławska. Program dnia uzupełniają warsztaty z ręcznego projektowania koszulek prowadzone przez Luksusową Szafę, a także prezentacja kobiecego aktu z możliwością dowolnej modyfikacji przez uczestników festiwalu.
Sobota 15 września to dzień premier i wydarzeń, które będą mieć miejsce wyłącznie na festiwalu POZOR! Jednym z nich jest oficjalna premiera nowej książki Joanny Szczepaniak pt. „ Pamiętnik Modowej Blogerki”.
POZOR! we współpracy z Prof. ATH dr hab. Ernestem Zawadą zachęca uczestników festiwalu do wzięcia udziału w warsztatach z rysunku żurnalowego, które mają na celu uzmysłowienie istoty przelewania myśli i projektów na papier. Warsztaty skierowane są do osób, które zarówno chcą nabyć konkretne umiejętności, a także dla tych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności wizualizacji pomysłu. Zajęcia będą prowadzone w małej grupie (ok. 20 osób), która umożliwi bezpośredni kontakt z prowadzącym. Chętnych zachęcamy do zapisów pod adresem email: fashion@pozorfestival.pl.
Po warsztatach uczestnicy festiwalu wezmą udział w podsumowaniu i ewaluacji projektu Inside, po którym odbędzie się wykład Ilony Kanclerz pt: „Trendy i możliwości ich kształtowania”, który adresowany jest do wszystkich faszonistów oraz osób piszących o modzie, którzy chcą rozumieć zachodzące zjawiska oraz możliwości tworzenia nowych nurtów w modzie. Wykład doskonale uzupełni debata, w której w pojedynku na słowa zmierzą się blogerki: Margaret J, Jestem Kasia i Gabriela Francuz z projektantami: Olą Bajer, Jakubem Pieczarkowskim oraz Damianem Madox’em.
Dzienna część programu strefy Fashion zostanie zwieńczona jedynym w swoim rodzaju performance’m Klaudii Szafrańskiej. Wokalistka z Konina to jeden z talentów, które poznaliśmy dzięki telewizyjnym talent show. Jej występ w ramach popularnego programu X-Factor przysporzył jej licznych fanów, a także, pozwolił na porównania młodej artystki do tuzów współczesnej muzyki indie pop jak Lana Del Rey.
W części nocnej uczestnicy festiwalu ponownie będą mogli odwiedzić Showroom, który z racji na ilość wydarzeń przewidzianych w ciągu dnia będzie czynny do późnych godzin nocnych, tak aby każdy zainteresowany nabył interesujące go produkty.
POZOR! EXTREME to dodatkowa strefa, która na dobre wpisała się w program festiwalu. Zainstalowana na pofabrycznym placu o powierzchni 2500m2, usytuowanym przed budynkiem klubu, będzie oferowała m.in. całodniowy jam mtb, bmx, mountainboard na jedynej w Polsce skoczni typu FlyBag, a także slackline. W ciągu sześciu lat istnienia dyscyplina ta doczekała się szeregu mistrzostw oraz rzeszy zwolenników na całym świecie, w tym w naszym kraju, która szybko zyskała miano mekki dla fanów tego sportu.
Bilety sprzedawane są tylko na dni 14 i 15 września, ponieważ program festiwalu przewidziany na dni 11, 12 i 13 września jest bezpłatny. Rezerwacji i kupna biletu mogą dokonywać wyłącznie osoby pełnoletnie.
Bilety sprzedawane są tylko na dni 14 i 15 września, ponieważ program festiwalu przewidziany na dni 11, 12 i 13 września jest bezpłatny. Rezerwacji i kupna biletu mogą dokonywać wyłącznie osoby pełnoletnie.
↧
Jerzy
Jerzy przyciągnął moje spojrzenie, kiedy dokonywałam rytuału drałowania po ulubioną bagietkę do Piotra i Pawła (rytuału, bo jestem od niej uzależniona ;-). Skórzana, brązowa torba, koszula w jesienne liście (czyżby zwiastun zbliżającej się jesieni?) i marynarka zostały zrównoważone prostymi, czarnymi spodniami i skórzanymi butami. Jak dla mnie rewelacja, zwłaszcza, że wyszła z tego mieszanka niezobowiązującego luzu i swojego rodzaju elegancji. No i, co wydaje mi się istotne, pan Jerzy nie stroi się przed lustrem, nie rozmyśla nad elementami wizerunku. Po prostu ubiera to, w czym mu wygodnie.
↧
Klaudia
↧
Kasia
↧
↧
Pozor! - Inside Fashion
Inside Fashion w ramach Festiwalu Pozor było pomyślane jako warsztaty, poświęcone pracy w świecie mody, realizacji imprez i wielu innym zagadnieniom okołomodowym. Same spotkania miały charakter luźny - nie było ściśle określonego planu i można było dowiedzieć się wiele na temat rzeczy, które interesowały daną osobę. Jak zostać stylistą? Jaki to zawód? Jakie są blaski i cienie fotografii mody? te i wiele innych kwestii było podnoszonych podczas warsztatów. Jednak zdecydowanie największym plusem (być może mówię tu z punktu widzenia kompletnego modowego ignoranta, którego nie wszystkie omawiane kwestie interesowały) była możliwość poznania wielu świetnych, kreatywnych osób. I kolorowych. Dlatego wrzucam trochę zdjęć ;-)
↧
Pozor! 1/2
↧
Swap Party "W labiryncie ciuchów" 5
Twoja szafa pęka w szwach, ale codziennie stwierdzasz, że nie masz się w co ubrać? Chcesz wymienić ubrania, które już Ci się znudziły i zyskać nowe, niepowtarzalne rzeczy? Planujesz wpuścić trochę świeżości do swojej garderoby? Zamiast magazynować ciuszki, w których nie chodzisz, przynieś je na Swap Party! Możesz zabrać ze sobą także biżuterię, butki i torebki, których już nie używasz. Pamiętaj, że to, co Tobie już się nie podoba, może się okazać prawdziwą „perełką” dla kogoś innego. I na odwrót! Zasady, które będą obowiązywać podczas Swapu, są bardzo proste: przynosisz ubrania i dodatki, które możesz zamienić na te od innych osób, bądź sprzedać (to już zależy od Ciebie). Oczywiście Twoje rzeczy muszą być w dobrym stanie, bez plam, dziur, przykrego zapachu. Podczas swapu możesz także poznać kreatywnych ludzi, lubiących zabawy modą i ubiorem, a także posiedzieć i porozmawiać przy mniej lub bardziej procentowych napojach ;-)
SHOWROOM
Pojawi się kilku młodych zdolnych, których rzeczy będziemy mogli oglądać i kupić :-) Będzie to na przykład:
HebeQuss
Mikaragua
Triquetra
Katarzyna Żaczek
A ZAGRA DLA NAS
Mariusz Mazur
KONKURS
Podczas Swapu już po raz drugi odbędzie się konkurs z atrakcyjnymi nagrodami - upominkami od naszych gości z showroomu ;-)
Mikaragua
Triquetra
Katarzyna Żaczek
A ZAGRA DLA NAS
Mariusz Mazur
KONKURS
Podczas Swapu już po raz drugi odbędzie się konkurs z atrakcyjnymi nagrodami - upominkami od naszych gości z showroomu ;-)
WSTĘP
Tradycyjnie już bilecik wstępu kosztuje 10 zł, a w nim m.in. napój na barze (do wyboru: soki, drinki bezalkoholowe, małe piwo i inne).
PATRONUJĄ NAM:
Babska Silesia
Babskie Bielsko
Fatilicious
Kameralnie
Labirynt Klub
Street Fashion Bielsko-Biała
Babska Silesia
Babskie Bielsko
Fatilicious
Kameralnie
Labirynt Klub
Street Fashion Bielsko-Biała
ORGANIZUJEMY I ODPOWIADAMY NA PYTANIA:
Agata Opara - viki606ster@gmail.com
Sylwia Kruczek - sylwia.corvulus@gmail.com
GDZIE? KIEDY?
Labirynt Klub Muzyczny
ul. Barlickiego 6, Bielsko-Biała
14 października, godz. 18.00
Labirynt Klub Muzyczny
ul. Barlickiego 6, Bielsko-Biała
14 października, godz. 18.00
↧
Pozor! 2/2
↧
↧
Neo Fashion Jamboree po raz drugi w BBa!
Neo FashionJamboree ponownie w Bielsku-Białej już w dniach 16-18 listopada tego roku. Nie możecie się doczekać, prawda? ;-) Ja też, a tymczasem wrzucam trochę smakowitych informacji. Z przyjemnością kolejny raz obejmuję patronatem festiwal i polecam Wam (tym, którzy nie widzieli, lub zapomnieli) odświeżenie sobie pamięci i zerknięcie na zdjęcia z poprzedniej edycji TU, TU, TU, TU i TU.
POKAZY
Narelle Dore - absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, wybrana do grona finalistów prestiżowego konkursu HYERES 2012. Na pytanie, jakie trzy słowa charakteryzują jej kolekcję odpowiada macramé (rodzaj plecionki), kryształki soli i kobieta. Narelle pochodzi z Australii.
Juliazar czyli Julia Zaremba, absolwentka MSKPU i brytyjskiego uniwersytetu w Leeds, założyła swoją markę w 2010. W jej stylistyce miesza się moda i sztuka, geometryczne cięcia, proste formy i funkcjonalność. Zwyciężyła Faces Of Design 2012 oraz był półfinalistką organizowanego przez Vogue Talents competitions w kategorii najbardziej obiecujący projektant.
Sacrum to marka tworzona przez duet - Stefanię Włostowską i Veronikę Pawlak. Główna idea to wygoda, klasa, dobra jakość. Projektantki wyznają zasadę, że jeżeli tylko się ubierasz to nie uciekniesz przed modą. Dlatego kwestia wygody i użyteczności jest tak istotna, a to nie oznacza, że ma być nudno! Na początek czerń, duuużo czerni…
Ima Mad to marka stworzona w 2012 roku przez trio projektantów. Podczas OFF Out Of Schedule zaprezentowali kolekcję "We come to you Father". To projekt eksperymentalny łączący trzy odmienne podejścia do projektowania. Próba odpowiedzi na pytanie o źródło naszych ekscytacji i fascynacji.
Sophie Kula - projektantka i stylistka. Jej pierwsza kolekcja została wyróżniona przez magazyny modowe i doceniona w wielu konkursach. To w jej projekcie podczas zeszłorocznego Sylwestra Brodka została uznana za najciekawiej ubraną gwiazdę. Podczas NEO zaprezentuje kolekcję Global Warm, której część można było zobaczyć podczas tegorocznego Open'er Festiwal.
Anna Cicha– reprezentantka Czech, studiowała Nowe Media i Projektowanie Mody na Uniwersytecie Tomasza Baty w Zlinie. Podczas 2. edycji Festiwalu zaprezentuje kolekcję No.00

Juliazar czyli Julia Zaremba, absolwentka MSKPU i brytyjskiego uniwersytetu w Leeds, założyła swoją markę w 2010. W jej stylistyce miesza się moda i sztuka, geometryczne cięcia, proste formy i funkcjonalność. Zwyciężyła Faces Of Design 2012 oraz był półfinalistką organizowanego przez Vogue Talents competitions w kategorii najbardziej obiecujący projektant.
Sacrum to marka tworzona przez duet - Stefanię Włostowską i Veronikę Pawlak. Główna idea to wygoda, klasa, dobra jakość. Projektantki wyznają zasadę, że jeżeli tylko się ubierasz to nie uciekniesz przed modą. Dlatego kwestia wygody i użyteczności jest tak istotna, a to nie oznacza, że ma być nudno! Na początek czerń, duuużo czerni…
Ima Mad to marka stworzona w 2012 roku przez trio projektantów. Podczas OFF Out Of Schedule zaprezentowali kolekcję "We come to you Father". To projekt eksperymentalny łączący trzy odmienne podejścia do projektowania. Próba odpowiedzi na pytanie o źródło naszych ekscytacji i fascynacji.
Sophie Kula - projektantka i stylistka. Jej pierwsza kolekcja została wyróżniona przez magazyny modowe i doceniona w wielu konkursach. To w jej projekcie podczas zeszłorocznego Sylwestra Brodka została uznana za najciekawiej ubraną gwiazdę. Podczas NEO zaprezentuje kolekcję Global Warm, której część można było zobaczyć podczas tegorocznego Open'er Festiwal.
Anna Cicha– reprezentantka Czech, studiowała Nowe Media i Projektowanie Mody na Uniwersytecie Tomasza Baty w Zlinie. Podczas 2. edycji Festiwalu zaprezentuje kolekcję No.00
WYSTAWY
Interaktywna Wystawa Mody polega na zrealizowaniu sesji zdjęciowych w technologii obrotowej, przy współpracy z Orbitvu. Kolekcje prezentowane są na modelce, a dzięki dokładności obrazu i opcji oglądania z każdej strony, można dokładnie przyjrzeć się nawet najdrobniejszym szczegółom. Na multidotykowych ekranach i tabletach będzie można obejrzeć kolekcję Ani Kuczyńskiej, Łukasza Jemioła i Sophie Kuli.
Interaktywna Wystawa Mody polega na zrealizowaniu sesji zdjęciowych w technologii obrotowej, przy współpracy z Orbitvu. Kolekcje prezentowane są na modelce, a dzięki dokładności obrazu i opcji oglądania z każdej strony, można dokładnie przyjrzeć się nawet najdrobniejszym szczegółom. Na multidotykowych ekranach i tabletach będzie można obejrzeć kolekcję Ani Kuczyńskiej, Łukasza Jemioła i Sophie Kuli.
Moda w obiektywie to cykl wystaw fotografii różnych artystów. Dla każdego inny element ma znaczenie i inaczej postrzega piękno. Zobaczymy tu prace m.in.:
Frederik Heyman– młody fotograf z Antwerpii, który ma swoim koncie współpracę z Kenzo, Vogue Homme Japan, Metal magazine i L’ OFFICIEL Paris. To, mimo młodego wieku, weteran wystaw, które miały miejsce w różnych zakątkach świata. la nas urzekająca jest jego koncepcja i oryginalność.
Kasia Bobula– polska fotograf mieszkająca w Londynie, na jej zdjęciach można zobaczyć kulisy największych pokazów mody świata. Jej zdjęcia regularnie publikowane są przez The New York Times T Magazine, Elle UK, L'Officiel , The Independent, V Magazine, Vogue Germany, Vogue UK czy Viva! Moda. Pracowała m.in. dla Burberry i Mary Katrantzou.
RYSUNEK I GRAFIKA
Frederik Heyman– młody fotograf z Antwerpii, który ma swoim koncie współpracę z Kenzo, Vogue Homme Japan, Metal magazine i L’ OFFICIEL Paris. To, mimo młodego wieku, weteran wystaw, które miały miejsce w różnych zakątkach świata. la nas urzekająca jest jego koncepcja i oryginalność.
Kasia Bobula– polska fotograf mieszkająca w Londynie, na jej zdjęciach można zobaczyć kulisy największych pokazów mody świata. Jej zdjęcia regularnie publikowane są przez The New York Times T Magazine, Elle UK, L'Officiel , The Independent, V Magazine, Vogue Germany, Vogue UK czy Viva! Moda. Pracowała m.in. dla Burberry i Mary Katrantzou.
RYSUNEK I GRAFIKA
Natasha Pavluchenko - projektantka znana i ceniona w Polsce i za granicą. Stworzyła Natasha Pavluchenko Fashion Studio. Otrzymała „Oskara Mody New Look” 2005 oraz jest laureatką konkursu Smirnoff International Fashion Award. Aktualnie grafiki przelewa na dzianinę w projekcie Fashion Sketch – do kupienia w sklepie on-line mostrami.pl.
Monika Wykręt - ukończyła grafikę artystyczną w Instytucie Sztuki przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Od 17. lat zajmuje się grafiką warsztatową (druk wypukły i wklęsły) oraz użytkową. W 1999 otrzymała I. nagrodę w konkursie fotograficznym Uroda za zdjęcie reklamowe, a w 2000 I. nagrodę konkursie fotograficznym Pepsi/foto.
KONKURSY

S4S Plebiscyt Style4Street - dla wszystkich miłośników tematu street fashion. Czekamy na zgłoszenia prezentujące cztery różne stylizacje. W ocenie tym razem kupiamy się głównie na przemyślanych lookach, a nie na samym wykonaniu zdjęcia. Na bazie wybranych zdjęć ma powstać wystawa – collage, która będzie
stanowiła punkt odniesienia do hasła festiwalu Endless Creation, czyli ilu ludzi tyle pomysłów na wyrażanie siebie. W tym wypadku chodzi głównie o komunikację strojem. Do projektu zapraszamy polskich i zagranicznych blogerów - „streetfanów”, dla których dzielenie się swoim wizerunkiem to czysta przyjemność i pasja. Wśród selekcjonujących nadesłane propozycje będzie m.in. koordynująca Endless Creation, Kaja Śródka.
NEO LABEL - projekt polegający na wydaniu internetowego katalogu marek produkujących ubrania, akcesoria, gadżety czy wyposażenie wnętrz własnego projektu. Pomysłodawcą inicjatywy i jednocześnie pierwszą selekcjonerką była Dorota Korczyk, współautorka bloga Tourdelans.pl. Pod uwagę wzięto pojedynczych projektantów, pracownie, jak i działalność grup twórczych. Celem projektu jest promocja niezależnych twórców, których oferta to produkty kreatywne i nieszablonowe, wsparcie dla nowo powstających marek i ułatwienie internautom poszukiwanie oryginalnych produktów. Katalog ma ułatwić komunikację między tworzącymi, a ich potencjalnymi klientami. W ramach projektu Neo Label podczas festiwalu będzie otwarty showroom dla wszystkich marek i projektantów, którzy będą mieli możliwość zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności.
Endless Creation– hasło przewodnie 2. edycji festiwalu to Endless Creation. Odnosi się do nieograniczonych możliwości, jakie niesie za sobą wyobraźnia ludzka i przenosi je do świata mody. W jego ramach na terenie Galerii SFERA powstanie gigantyczna kreacja zaprojektowana przez Kaję Śródkę, której fragment będą mogli tworzyć wszyscy zainteresowani, przy współpracy ze studentami i pod okiem wykładowcy projektowania ubioru warszawskiej ASP. Projekt zostanie zawieszony we foyer Galerii. Na zakończenie festiwalu odbędzie się publiczne mierzenie kreacji, recital gwiazdy, losowanie projektów wykonanych przez twórców Neo Label oraz rozdanie nagród w plebiscycie S4S i otwarcie fragmentu wystawy tego projektu.
NEWINTAGE– projekt zrealizowany przy współpracy organizacji Czechdesign i studentów Wydziału Komunikacji Multimedialnej z Uniwersytetu Thomasa Baty. Różne spojrzenia na sztukę i modę oraz chęć stworzenia czegoś całkiem nowego, zaowocowały stworzeniem w zaledwie kilku dniu, od podstaw marki Newintage, która łączy styl vintage i nowoczesne technologie. Na Festiwalu będzie można zobaczyć ostateczny efekt w postaci specjalnej kolekcji, na którą składa się unikatowa biżuteria, odzież i dodatki do dekoracji wnętrz.
WARSZTATY/WYKŁADY
Cykl wykładów i warsztatów przygotowany przez specjalistów z różnych dziedzin. Odbywać się będą m.in. zajęcia z fotografii obrotowej realizowane w dedykowanym do tego studiu przez specjalistów z Orbitvu oraz warsztaty z visual merchandising`u. Wykłady prowadzić będą także Ewelina Kozak (Southampton Solent University), Katarzyna Koperczak (wykładowca konstrukcji ubioru na warszawskiej ASP), Karolina Pięch (absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, po tażu u Balenciagi) i Julia Rodowicz (projektantka Balenciagi) oraz Olga Nieścier, wykładowca florenckiej Polimody i Via Mody. Warsztaty poprowadzi również Agnieszka Zajączkowska reprezentująca luksusową markę kosmetyków EISENBERG, Magda Lusińska, absolwentka brytyjskiego uniwersytetu w Cardiff na wydziale Dziennikarstwa Międzynarodowość oraz Natalia Mleczak artystka, rzemieślnik i scenograf, która współpracowała z Japońskim Vogue Hommes oraz większością polskich magazynów; Exclusive, Fashion Magazine, K-Mag, Gaga, Kikimora, Gala, Viva!.Tworzyła scenografię do ostatniego pokazu „Jungle Gardenia” ZUO Corp.
Bieżące informacje możecie znaleźć na stronie NFJ lub na fanpage'u na FB.
↧
Gabriela
Gabriela przyjechała do Bielska z okazji Pozoru, w którym brała udział jako jedna ze stron w dyskusji w strefie Fashion. Pochodzi z Krakowa, gdzie obecnie mieszka, studiuje i ... działa. A jej działania możecie obejrzeć na stronie, która zapewne wielu spośród Was jest znana - Street Fashion in Kraków. Tym, co ma na sobie Gabriela, są elementy militarnego stylu, połączone z czerwienią żakietu, kropkami i pięknymi kolczykami. Co do całości jej stylu, to uwielbia łączyć męskie z kobiecym - ostatnio jest fanką koszul, marynarek i wyrazistej biżuterii.
↧
People with Passion: Joanna Glogaza / Styledigger
Joanna Glogaza jest blogerką. Ale nie byle jaką blogerką, bo blogerką inteligentną i zdystansowaną do obsesyjnej pogoni za trendami, a co także istotne — związaną z Bielskiem-Białą. „Styledigger” to strona, na której Joanna nie tylko pokazuje tysiącom internautów swój styl, ale też niebanalne zdjęcia z najróżniejszych magicznych miejsc na mapie Polski i świata. Blog Joanny to jednak nie same fotografie. To też ciekawe i przyciągające teksty, którymi je opatruje. Z Joanną Glogazą rozmawiam o prowadzeniu bloga, sile przyciągania najlepszych „szafiarskich” stron internetowych, a także innych pasjach Styledigger.

Joanna: Założyłam bloga na początku 2008 roku, tuż przed maturą, zgodnie z zasadą „jeszcze tylko pomaluję ściany i już zacznę się uczyć”. Blogów o modzie było nieporównanie mniej niż teraz i nikt nie traktował blogowania poważne. Spodobały mi się blogi innych dziewczyn, z Polski i z zagranicy, i na raz, dwa, trzy postanowiłam założyć swój.
Sylwia: Wiele osób uważa, że blogowanie to rzecz trudna, a droga do bycia rozpoznawalnym w swojej kategorii nie jest usłana różami. Inni twierdzą, że to „fucha” łatwa, wygodna i dochodowa… Jak to z tą blogosferą jest?
Joanna: Trudno mi rozpatrywać to pytanie w kategoriach łatwe/trudne, bo to zależy od tego, co dana osoba chciałaby w kwestii swojego bloga osiągnąć i jak do blogowania podchodzi. Nie wszystkim przecież zależy na ogromnych rzeszach czytelników, rozpozawalności na ulicy i milionach na koncie. Na pewno warto co jakiś czas postawić sobie pytanie czego tak właściwie od naszego bloga oczekujemy i dążyć do tego małymi (albo i większymi) krokami. To czy jest to łatwe czy trudne, zależy od obranego celu, indywidualnych predyspozycji i zapału do długotrwałej pracy.

Joanna: Najlepiej byłoby o to zapytać Czytelników mojego bloga (śmiech). Wydaje mi się, że spore znaczenie ma fakt, że staram się dbać o stronę wizualną (layout, zdjęcia), ale teksty na blogu także są dla mnie ważne, próbuję upchnąć w nich swoje przemyślenia i refleksje. Podczas przygotowywania posta zawsze staram się zastanowić, czy zainteresowałby mnie samą, zakładając że nie byłabym autorką. Czy zatrzymałabym się na dłużej, czy po przeskanowaniu go wzrokiem zamknęłabym zakładkę?
Sylwia: Wiele osób, często bardzo młodych, decyduje się na założenie bloga. Kierują nimi rozmaite pobudki i chyba coraz mniej jest wśród nich prostej chęci podzielenia się z innymi swoim światem, sposobem ubierania, pasjami… W jakim miejscu jest obecnie polska blogosfera? Czy czegoś jej potrzeba? A może mamy już wszystko?
Joanna: Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie krótko, to temat rzeka. Wydaje mi się jednak, że wszystkie negatywnie komentowane zjawiska są dość przejściowe i w dłużej perspektywie mało znaczące – to tzw. selekcja naturalna (śmiech), a blogosfera będzie dalej się prężnie rozwijać, także w zupełnie nowych formach.
Joanna: To zależy od osobistych preferencji, od tego czego konkretnie szukamy i co lubimy, nie chciałabym więc uogólniać. Ja lubię blogi, gdzie autor (lub autorka) prezentuje własny punkt widzenia, swój sposób widzenia świata (wtedy nawet czytanie siódmej z kolei relacji z tego samego wydarzenia mnie nie nudzi), nie boi się wyrazić własnego zdania i po prostu ma to „coś”, trudną do opisania charyzmę, która sprawia, że chcę wracać na danego bloga po więcej i więcej inspiracji. Oczywiście jest jeszcze mnóstwo innych spraw, które wpływają na odbiór bloga, jak choćby to jak ten blog wygląda. Najważniejsza jest chyba autentyczność i pisanie o tym, o czym naprawdę chcemy pisać, co sprawia nam przyjemność.
Sylwia: Ubiór to nie wszystko. Czym zajmujesz się na co dzień? Co Cię pasjonuje?
Joanna: W tym momencie zaczęłam studia magisterskie z Photography and Urban Cultures i jeżeli nie ma mnie na uczelni, to z dużym prawdopodobieństwem chodzę po mieście z aparatem w ręce. Ciągłe odkrywanie nowości, szukanie, zaglądanie i czytanie o tym, co by tu odkryć zdecydowanie należy do moich ulubionych zajęć.
Sylwia: Pochodzisz z Bielska-Białej. Z czym Ci się ono kojarzy, jaki masz do niego stosunek?
Joanna: Przeprowadziłam się w okolice Bielska w wieku kilku lat, więc technicznie rzecz biorąc nie można powiedzieć, że stąd pochodzę, ale to właśnie z tym miastem jestem najbardziej związana. Chodziłam tu do szkoły, mam stąd mnóstwo znajomych i jedząc angielskie fish&chips tęsknię za kluskami na parze z czekoladą z Pierożka.
Sylwia: Dziękuję Ci za rozmowę.
(Wszystkie zdjęcia pochodzą z bloga Joanny Glogazy - Styledigger)
↧
,,W labiryncie ciuchów" po raz piąty! 1/2
Po raz piąty wszyscy, łaknący buszowania w ciuchach, konkursów i towarzystwa innych modowych bestyi, mogli wyszaleć się w Labiryncie. Swap Party ,,W labiryncie ciuchów" 5 było do tego doskonałą okazją. Poza sporą liczbą wymieniających się i sprzedających za symboliczne ceny swoje ubrania, dopisał też showroom. Był HebeQuss, był Bonbon, Mikaragua, Triquetra, Bri Nylon i Katarzyna Żaczek. Było więc co oglądać, podziwiać i... kupić. Nasz swap bowiem to nie tylko wymianki ciuchów. To też promowanie młodych zdolnych i udostępnianie im miejsca podczas imprezy, by jak najwięcej osób mogło ich zobaczyć. No i oczywiście trzeba wspomnieć o muzyce, która grała w tle, a była sprawką DJ'a Mariusza Mazura. A poza tym - kolorowo i na bogato. Baliśmy się, że Labirynt pęknie w szwach, ale daliśmy radę ;-) No i tradycyjnie zrobiłam za dużo zdjęć jak na jeden post, więc będą dwa :-D
↧
↧
,,W labiryncie ciuchów" po raz piąty! 2/2
↧
Magda
Magda to iście rockowe uderzenie! Ognistorude włosy, czarne skórzane spodnie, białe buty i oczywiście... dżinsowa kurtka, którą dziewczyna zakupiła w second handzie. Należy dodać, że to kurtka nie byle jaka, bo z kultową naszywką ,,Hard Rock Cafe" na plecach. No i całość uzupełnia ciepły, czarny szal - w końcu zaczęły się przymrozki...
↧
Babski Festiwal Wizerunku
Końcem października w Bielsku odbył się Babski Festiwal Wizerunku. Jak było? Oczywiście po babsku! Duża ilość rozmaitych warsztatów (m.in. tworzenie oryginalnej biżuterii, wizaż, fryzury, wystrój wnętrz, stylizacja...), konsultacje ze specjalistami i wiele innych atrakcji - a wszystko to nie kosztowało ani grosza. Skorzystać mogła każda bielszczanka. Przyjemnie było zobaczyć panie w różnym wieku, które dobrze się bawiły ;-) No i oczywiście nie tylko fotografowałam same warsztaty i atrakcje, ale tradycyjnie pokazuję Wam kolorowych, fajnie ubranych ludzi, którzy przewinęli się podczas imprezy. Nie mogę też zapomnieć o torciku z okazji pierwszych urodzin portalu Babskie Bielsko (mniam...). No!
↧